The Campaign to end repression in Azerbaijan is a joint project of human rights defenders and NGOs,
highlighting the systemic nature of arbitrary detention by the Azerbaijani government for over two decades.
Azərbaycan BMT-nin növbəti İqlim Dəyişikliyi Konfransına, COP29-a ev sahibliyi etməyə hazırlaşarkən, bir qrup tanınmış hüquq müdafiəçisi Anar Məmmədli adı altında birləşərək Azərbaycanda davamlı repressiya mühiti şəraitində emblematik siyasi məhbusların imicini yüksəltmək üçün kampaniya aparır.
2024-cü il aprelin 29-da tanınmış demokratiya və hüquq müdafiəçisi Anar Məmmədli Bakı küçələrində oğurlanıb. Keçmiş siyasi məhbus Anar Məmmədli növbəti dəfə Azərbaycanda seçkilərə nəzarət edən yeganə müstəqil qurum olan təşkilatının rəhbərliyi ilə bağlı çoxsaylı əsassız ittihamlarla üzləşib. Həbs olunmazdan əvvəl Anar Məmmədli Climate of Justice Initiative COP29-dan öncə Ədalət MühitiTəşəbbüsünün həmtəsisçisi olub.
Anar Məmmədli Azərbaycanda yeganə siyasi məhbus deyil. “Azərbaycanda Siyasi Məhbusların Azadlığı Uğrunda” qrupunun məlumatına görə, hazırda ölkədə 331 individuals are detained arbitrarily in the country (by 10 December 2024).
Because Anar Mammadli’s case is emblematic of the decade of repression, since his first arrest in December 2013 to his new arrest in April 2024, and emblematic of the government’s will to silence any debate on envrionmental or climate issues, the campaign started as the Anar Mammadli Campaign to end repression in Azerbaijan, ahead of COP29. It has now become the Campaign to End Repression in Azerbaijan.
Poster Freedom for Anar
The Campaign is managed by Progress & Change Action Lab, at the behest of several Azerbaijani human rights defenders and lawyers, and their organisations, in collaboration with a number of international NGOs.
Azərbaycanda davamlı repressiya ab-havasını nəzərə alaraq, Kampaniyanı dəstəkləyənlərin adları indiki mərhələdə ictimaiyyətə açıqlanmır. Bununla bağlı əlavə məlumat üçün info(@)free-anar.site ünvanında bizimlə əlaqə saxlayın. info(@)endrepression-az.org.
331 political prisoners recorded in December 2024. +256% compared to February 2023.
Şəkil ABŞ-da ictimai domen olan Amerikanın Səsinin izni ilə.
Progress & Change Action Lab KampaniyatAzərbaycan hüquq müdafiəçiləri və kampaniyaya rəhbərlik edən QHT-lərin adından və rəhbərliyi ilə Progress & Change Action Lab tərəfindən idarə olunur. Progress & Change Action Lab qərargahı İsveçrənin Cenevrə şəhərində yerləşən Florian İrminger tərəfindən idarə olunan qeyri-kommersiya məsləhət qrupudur. Florian İrminger Avropa İttifaqı və Avropa Şurasının dəhlizlərindən BMT-yə, Mərkəzi Asiyadan Mərkəzi Afrikaya, Bakıdan Minskə, Kiyevə qədər işləyib. Onun Azərbaycanda insan hüquqları ilə məşğul olması Azərbaycan vətəndaş cəmiyyəti ilə təxminən iyirmi illik əməkdaşlıqdan qaynaqlanır. O, 2014-cü ildə Anar Məmmədlinin məhkəmə proseslərini müşahidə edib və 2014-cü ildə başlanan misli görünməmiş repressiya dalğasını sənədləşdirən “Azərbaycanda qırılma nöqtəsi” adlı hesabatın hazırlanmasına rəhbərlik edib. Breaking Point in Azerbaijan”, documenting the unprecedented wave of repression that started in 2014.